Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Liman Başkanı Burak Okçu ile birlikte Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’u makamında ziyaret etti. Görüşmede amatör denizcilik belgesi almanın kolaylaştırıldığı açıklandı.
Amatör Denizcilik Belgesi hakkında bilgi veren Okçu, herkesin rahatlıkla bu belgeden edinebilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bir çalışma başlattığını belirterek şunları kaydetti. “Türkiye’deki tüm deniz severlerin daha rahat bir şekilde amatör yat kaptanlığı belgesi alması için yürütülen bu çalışma ile 2 saatlik bir eğitim sonrasında gireceğiniz sınav sonrasında belgenizi daha kolay şekilde almanız söz konusu. Biz de Bodrum Liman Başkanlığı olarak bu konuda hem Bodrum Ticaret Odamızın hem de Deniz Ticaret Odamızın desteğini aldık ve eğitimlerimizi bu iki kurumumuzun salonlarında yürüteceğiz.”.
BODTO BaşkanıMahmut Kocadon ise, “Liman Başkanlığımıza bu konuda elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Denizcilik Yarımadamızda yüzyılladır süregelen en büyük kültürümüzdür. Burada her şey denizle bağlantılıdır, bu bilgi ve kültür birikimini gelecek kuşaklarımıza aktarmak için de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Deniz Ticaret Odası olarak biz de Bakanlığımızın başlatmış olduğu bu uygulamadan dolayı denizcilik camiası adına çok sevindik . Denizciliği sevdirmek ve yat kaptanlığını yaygınlaştırmak adına büyük bir adım atılmış olduğunu düşünüyoruz ” derken bu çalışmanın sürecin zorluğundan ötürü belge alamayan birçok deniz gönüllüsünü mutlu edeceğini vurguladı.