Bodrum’un tek deniz ambulansı ‘Yaşam’ sigortalandı

Bodrum ve çevresinde denizde meydana gelecek olaylarda arama kurtarma ve yaralı transferinde kullanılan tam donanımlı deniz ambulansı “Yaşam”, İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın girişimi ile sigortalandı.

Milta Bodrum Marina desteğinde, Bodrum Deniz Kurtarma Derneği tarafından Finlandiya’dan getirilen “Yaşam” tam 504 bin Euro değerinde.

Bodrum’da Sahil Güvenlik Komutanlığı koordinasyonunda 2 yılı aşkın süredir hizmet veren ve türünün tek örneği olan deniz ambulansı “Yaşam”, Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran ve DTO Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç’in girişimleri sonucu Türk P&I Sigorta tarafından güvence altına alındı.

Finlandiya’da üretilen 12 metre boyunda, 3. 65 metre genişliğinde ve saatte 40 deniz mili hız yapabilen tam donanımlı “Yaşam” adlı deniz ambulansı 2 yıl önce denize indirilmiş ve geçen bu süre zarfında çok sayıda hayat kurtarmıştı.

DEĞERİ 504 BİN EURO

Avrupa Komisyonu İnsani Yardım Türkiye Ofisi’nin (ECHO) sağladığı fonlar ile satın alınan deniz ambulansı başta Milta Bodrum Marina olmak üzere Bodrum Belediyesi, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Deniz Kurtarma Derneği’nin katkılarıyla donatıldı. Pek çok kuruluşun da ekipman desteği sağladığı deniz ambulansının değeri böylece 504 bin Euro’ya ulaştı.

2017’nin Mart ayında törenle Milta Bodrum Marina’dan denize indirilen ve Türkiye’de bir sivil toplum örgütüne ait “ücretsiz” hizmet sunan tam donanımlı tek deniz ambulansı “Yaşam” ilk günden itibaren Milta Bodrum Marina’da konuşlanıyor.

Bodrum Deniz Kurtarma Derneği’ne ait “Yaşam”a yaşam sunan anlamlı desteklerden sonuncusu da İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan geldi. Oda Başkanı Tamer Kıran ve Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç’in girişimleri, Türk P&I Sigorta Genel Müdürü Kaptan Ufuk Teker’in desteği ile sigortalanan “Yaşam”, böylece güvence altına alındı.

“ÇOK ÖNEMLİ VE HAYIRLI BİR İŞ BAŞARDILAR”

“Yaşam”ın sigortalanması sonrasında düzenlenen törende kısa bir konuşma yapan DTO Bodrum Şube Başkanı Dinç şunları söyledi:

“Mavi Yolculuğun başlangıç noktası olan ve her yıl binlerce kişinin huzur içinde tatillerini geçirmeye geldikleri Bodrum ve Gökova bölgelerinde gezenlerin sağlık güvencesi olan Yaşam ambulansının, deniz turizmimizin olmazsa olmazlarından olduğunun bilincindeyiz.

Deniz Ticaret Odası olarak böyle bir organizasyonu desteklemekten dolayı gurur duyuyoruz. Çünkü Bodrum denizle, deniz ticareti ile anılan bir kentimiz. Dolayısıyla bu ambulans her an hepimize lazım olabilir. Deniz Kurtarma Derneği çok önemli ve hayırlı bir iş başarmıştır. Bizler de kurum olarak Deniz Kurtarma Derneği’nin her zaman yanındayız.”

Törene Milta Bodrum Marina eski Genel Müdürü
ve Bodrum Deniz Kurtarma Derneği Kurucularından
Ömer Karacalar (sol başta) da katıldı.

“ELİMİZDEKİ İMKANLARI TÜM DÜNYA BİLMELİ”

Milta Bodrum Marina’da düzenlenen törene katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da şöyle konuştu:

“Bodrum’da şu anda dünyanın en önemli markaları oteller yapıyor, turizm tesisleri kuruyorlar. Dünyanın en önemli acenteleri Bodrum’a misafirlerini taşıyorlar. Bu misafirlerin birinci önceliği güvenlik, ikinci önceliği sağlık…

Biz elimizdeki bu imkanları göstermeliyiz. Seyahat acenteleri vasıtasıyla, yine yurtdışında katılacağımız fuarlar vasıtasıyla bütün dünya pazarına ilan edeceğiz. Bu kadar çok teknenin bulunduğu, marinaların yer aldığı ve denizin çok kullanıldığı bu kentte ambulansımızın da olması çok önemli.”