Haberler

2019 Türkiye – Rusya ve Rusça Konuşan Ülkelerin Tanıtılması, ilişkilerin geliştirilmesi hk

Ramada Resort Otel’de düzenlenen 2019 Türkiye – Rusya ve Rusça Konuşan Ülkelerin Tanıtılması, ilişkilerin geliştirilmesi, ve 2019 yılı Turizm Sezonun Değerlendirilmesi konulu konferansa İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanımız Sayın Orhan DİNÇ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Fatih ÖZTARAKÇI, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Doğan GÜNERİ ve Meclis Üyemiz Sayın Itır İPEKEL TSROPOULOS katılım sağlamıştır. Başkanımız Orhan DINÇ Bodrum Deniz Turizmi ve Deniz Ticareti hakkında Rusyadan gelen heyete bilgi vermiştir.

 

Bodrum Limanı İnşaat Projesi hk.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Seminer Salonumuzda T.C. Muğla Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ve Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından Bodrum Limanı İnşaat Projesi ile ilgili üyelerimize ve sektör temsilcilerimize bilgi verildi. Bahsekonu bilgilendirme toplantısına; Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet ARAS, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan DİNÇ, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Meclis Başkanımız Sayın Ethem ÖZYURT, Yönetim Kurulumuz, Meclis Üyelerimiz, T.C. Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Sayın Emre TÜMER, Fen İşleri Daire Başkanı Sayın Deniz YAŞAR, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet KURUTAŞ, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Sayın Erol ERDOĞAN, Bodrum Liman Müdürü Sayın Mehmet Fatih GÖKÇE, sektörümüzün temsilcileri ve değerli üyelerimiz katılım sağlamışlardır

 

Bodrum’un mavi koyları koruma altında

 

 

Bodrum Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA iş birliği ile ülkemizin gözde turizm merkezleri Bodrum ve Gökova Körfezi’nde örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Denizleri korumayı ilke edinen İMEAK Deniz Ticaret Odası, bölgede kıyı, koy ve teknelerden katı atık alımı yapacak özel bir tekne tahsis etti. 19 Eylül’de Bodrum Limanı’nda gerçekleştirilen törenle kamuoyuna tanıtılan tekne, atık alım hizmetini ücretsiz gerçekleştiriyor.

 

Törene Bodrum Kaymakamı Sayın Bekir YILMAZ, Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet ARAS, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın  Şadan KAPTANOĞLU, İMEAK DTO Bodrum Şube Başkanı Sayın Orhan DİNÇ ve bölgenin önde gelen turizm ve denizcillik sektör temsilcileri katıldı.

 

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Emanet aldığımız bu dünyanın cennet köşelerini koruyarak daha iyi bir şekilde çocuklarımıza bırakacağız. Doğayı tahrip ettikten sonra düzeltmek, korumaktan çok daha zor. Bu sebeple Bodrum’umuzu el birliğiyle kaybetmeden koruyacağız. Bu değerli projede emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise konuşmasında “Çevremizi korumak hepimizin sorumluluğunda. Halkımızın da bu konuda gösterdiği tutum ve hassasiyet son derece önemli. Belediyemiz çevre ve denizlerin temizliği için üzerine düşen görevi layıkıyla yapmaya devam ederken, tüm Bodrumluları ve Bodrum severleri de çevre seferberliğine katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Bu proje Bodrum için çok kıymetli. İMEAK DTO Bodrum Şubesi ve TURMEPA’yı bu örnek proje için tebrik ediyorum ” dedi.

 

İMEAK DTO Bodrum Şubesi’nin Bodrum Belediyesi ve TURMEPA iş birliğiyle hayata geçirdiği proje kapsamında çalışmalarına başlayan katı atık alım teknesinin, geçtiğimiz Haziran ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı Sıfır Atık Mavi Projesi’ne katkı sunmayı amaçladığını ifade eden İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şadan KAPTANOĞLU, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından başlatılan Sıfır Atık projesini İMEAK DTO olarak uzun zamandır takip ediyor ve özellikle TURMEPA deniz eğitimleriyle projenin yaygınlaşmasına son 3 yıldır katkı sunuyoruz. Bu çalışmaları daha da büyütmek hedefiyle Bakanlığımız ile iş birliği yaparak yurdumuzun dört bir yanında Sıfır Atık Mavi dönüşümünü başlattık. Bu dönüşüm denizlerimizi korumak hedefiyle her birimizin birey olarak, kuruluş olarak, yerel yönetimler olarak farkındalığımızın artacağı, israfın önleneceği, milli servetimizin geri kazanılacağı hepimizin çıkması gereken bir yolculuk ve bugün burada bunun en güzel örneklerinden biri için sizlerle bir aradayız. İMEAK DTO, Bodrum Belediyesi ve TURMEPA ile dünyada turizmin önde gelen destinasyonları cennet koylarımız için katı atık alım teknesini suya indiriyor. Sizlere duyurduğumuz bu çalışma ile Bodrum ve Gökova Körfezi’nde bir koruma şemsiyesi açmış oluyoruz” dedi.

 

Bodrum ve Gökova Körfezi’ni her yıl binlerce teknenin ziyaret ettiğini ifade eden İMEAK DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç ise, “Mavi yolculuğun başlangıç noktası Bodrum. Bu yolculuğu gerçekleştirenler bakir koylarımızda denizlerimizin ve doğal güzelliklerimizin tadını çıkarıyor. En büyük gayemiz herkesin yaşaması gereken bu eşsiz deneyimi sonraki nesillere aktarabilmek, ticaretimizin sürdürebilirliğini sağlamak ve ülkemize katma değer oluşturmak. Tüm çabamız bunun için.” diye konuştu. Ülkemiz kıyı ve denizlerin korunmasını en büyük öncelik olarak belirlediklerinin altını çizen DİNÇ, “Bu düşünceden yola çıkarak teknelerimizden ve kıyılarımızdan katı atıkların toplanması için bir tekneyi hizmete kazandırdık. Ücretsiz katı atık alımı yapacak olan bu tekne deniz ve kıyı temizliği adına hedeflediğimiz projelerin başlangıcı niteliğinde,” diye konuştu.

Bodrum Belediyesi, İMEAK DTO Bodrum Şubesi ve TURMEPA bayrağıyla hizmet veren katı atık toplama teknesi bir buçuk ayda 5.500 torba atık toplayarak denize karışmasını önledi.

BODRUM TURİZM AMAÇLI SPORTİF FAALİYET KURULULUNDAN İLANDIR

iLAN

18.07.2019 tarihinde Bodrum Kaymakamlığı Toplantı Salonunda gerçekleştirilen İlçe Turizm Amaçlı Sportif Kurulu kararı gereği;
Tesis önünde bulunmayan parkurlar için son başvuru tarihi 01.09.2019 olarak belirlenmiştir. Başvuru dosyaları en geç 01 Eylül 2019 tarihinde mesai bitimine kadar Turizm Danışma Bürosu’na eksiksiz teslim edilecektir. Bir parkur için birden fazla başvuru olması durumunda Kurul tarafından daha sonra ilan edilecek bir tarihte, 01.06.2018 tarih ve 30438 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” maddeleri uyarınca Muğla Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 12.06.2018 tarih ve 508266 sayılı yazısı ekinde gönderilen Müzakere Usul ve Esasları’na uygun olarak müzakere yoluna gidilecektir.
Müzakereler Haziran ayının sonuna kadar bitirilecektir. Son başvuru tarihine kadar bir parkura tek başvuru olması halinde başvuru dosyası eksiksiz ve uygun bulunduğu takdirde yeterlilik belgesi düzenlenecektir.

NOT:
-Eksik belge ile başvurular kabul edilmeyecektir.
-Gerçeğe aykırı belge verenler veya beyanda bulunanlar hakkında 26.09.2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümlerini uygulamak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur.

BODRUM TURİZM AMAÇLI SPORTİF FAALİYET KURULU

BOTAV 2019 YILI SEZON DEĞERLENDİRMESİ HK.

Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı Üyelerinin Katılımlarıyla 10 Eylül 2019 tarihinde La Blanche Bodrum Otel’de düzenlenen “2019 Turizm Sezonunun Değerlendirilmesi” konulu toplantıda İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanımız Sayın Orhan DİNÇ ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Meclis Üyemiz Sayın Itır İPEKEL TSROPOULOS katılım sağlamıştır. Başkanımız DİNÇ sezon değerlendirmesini mini bir sunum ile yaptı. Denize indirme bindirme rampaları, Destek verdiğimiz Sıfır Atık Projesiyle Bodrum’da Mavi Kazanacak sloganıyla daha çalışmalarına devam edeceğimiz Katı Atık Alım Teknemiz ve yine desteklemiş olduğumuz Deniz Ambulansı konularını katılımcılara anlattı.

Sadun BORO bilgilendirme tabelası ve resmi Şubemizce yenilendi.

Gökova Körfezi Kissebükü mevkiinde bulunan T.C. Muğla Büyükşehir Belediyesi, T.C. Bodrum Belediyesi ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube’miz girişimleri ile yaptırılmış olan, Sadun BORO heykelinin önünde bulunan, zarar gören bilgilendirme tabelası ve Sadun BORO resmi Şubemizce yenilenmiştir.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanımız Orhan DİNÇ; denize gönlünü vermiş ve 1965 yılında 10 metrelik “KISMET” isimli teknesiyle dünyayı gezmiş denizci büyüğümüzün anıları ile yaşatacağını belirterek, Teknesiyle dünya turu yapmış ilk Türk olarak, İngiltere’den Karayip Adaları’na kadar uzanan ve Atlantik açık deniz yolculuğu yapan, ve bütün bu anılarını Pupa Yelken isimli kitabında biriktiren büyüğümüzün Bodrum Yarımadamızın, Gökova’mızın en güzel yerinde varlığıyla anmak biz denize gönlünü vermiş deniz tutkunlarının en asli görevidir. dedi.

Laser Radial Genç Dünya Şampiyonası 2019 Şampiyon Yiğit Yalçın ÇİTAK

24 – 31 Temmuz 2019 tarihleri arasında Kingston – Kanada’da düzenlenen 2019 Laser Radial Genç Dünya Şampiyonası’na katılım sağlayan Milli Sporcumuz Yiğit Yalçın ÇİTAK şampiyon oldu. ÇİTAK World Sailing Dünya Gençler Şampiyonluğu’nun ardından ikinci şampiyonluğunu elde etti. 30 Ülkeden 161 sporcunun mücadele ettiği şampiyonada 12 yarış sonunda elde ettiği 54 net puanla Yiğit Yalçın ÇİTAK (Fenerbahçe Doğuş Yelken) birinci sırayı aldı. Yunanistan’dan Emilios MONOS ikinciliği elde ederken Avustralya’dan Michael COMPTON üçüncü oldu.

Polonya’da düzenlenen Dünya Gençler Yelken Şampiyonası’nın hemen ardından bu kez de Kanada’da düzenlenen Lazer Radial Dünya Gençler Şampiyonası’nda podyumun en üst basamağına çıkmayı başaran Yiğit Yalçın ÇİTAK’ı İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube olarak tebrik edip, başarılarının devamını diliyoruz. Sadece iki hafta içinde, iki altın madalya kazanarak spor tarihimizde bir ilke imza atan milli sporcumuzun bu başarısının her daim olacağına canı gönülden inanıyoruz.

Mavi Yolculuk teknelerinin uğrak yerlerinde kıyılardan ve teknelerden katı – evsel atıkları toplama gemisi

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanımız Sayın Orhan DİNÇ Gümbet İskelemizde bağlı bulunan, Mavi Yolculuk Teknelerinin uğrak yerlerinde kıyılardan ve teknelerden katı – evsel atıkları toplamak üzere faaliyet geçirilmesi planlanan teknemizde üyelerimiz ile bir araya gelerek, kıyı ve denizlerimizin korunmasının en önemli önceliğimiz olarak kabul etmemiz gerektiğini ve bu düşünce ile çıktığımız yolda gerek teknelerimizden, gerekse kıyılarımızdan katı atıklarımızın toplanması hizmeti kazandırdığımız teknenin ücretsiz alım yapacağını belirtti. Başkan DİNÇ TURMEPA(Deniz Temiz Derneği) ve Bodrum Belediyesi ile birlikte ortak yürüttüğümüz projede karadan ulaşım sağlanamayan bakir koylarımızda denizlerimizin ve doğal güzelliklerimizin tadını çıkarırken oralara verdiğimiz zararları da düşünüp bu anlamda daha çok ve çeşitlendirilmiş projeler üretmemiz gerektiğini belirtti. Bu taktirde yaşanılan bu eşsiz deneyim bir sonraki nesillere aktarılacaktır, dedi. Ticaretin sürdürülebilirliğini sağlamak ve ülkemize katma değer oluşturmak en büyük gayemiz diyerek üyelerimizin sorunlarını da dinledi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Temmuz 2019 Ayı Meclis Toplantısı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Temmuz 2019 Meclis Toplantısı Şube Meclis Başkanımız Sayın Ethem ÖZYURT Başkanlığı’nda 30 Temmuz 2019 Salı günü saat 18.00’de gerçekleşti.
Toplantımıza Bodrum Denizciler Derneği Başkanımız Sayın Erol ERDOĞAN ve Yönetim Kurulu Üyesi Fethi KASIRGA, Deniz Malzemelerini odamıza bağışlayan Yücel ZİYLAN katılım sağladı.
Toplantıda, Temmuz 2019 Faaliyetlerinin sunumu yapıldı. Başkanımız Sayın Orhan DİNÇ, Meclis Başkanımız Sayın Ethem ÖZYURT VE Meclis Başkan Yardımcımız Sayın Mehmet Esat İLERİ odamıza desteklerinden dolayı Yücel ZİYLAN’a plaket takdim ettiler.
Başkanımız Orhan DİNÇ, Mavi Dalga Projesi hakkında bilgi vererek turizm sektöründe faaliyet gösteren kişilerin ve kıyı bölgelerini ziyaret eden turistlerin denize ve çevreye yönelik tehditleri anlamalarını ve bu yönde farkındalığın artmasını amaçlayan bir proje olup, proje ayrıca sektörde ve turistlerin arasında sürdürülebilir uygulamaların düzeyini yükseltmeyi ve daha temiz ve etkileyici bir turizm ürünü yaratmayı hedeflediğini belirtti.
Başkanımız Orhan DİNÇ 2020 yılında Şubemizce düzenlenecek çalışmaları ve şu anda çalışmaları devam eden Boat Show hakkında bilgi vererek, Meclis üyelerimizle neler yapılabileceğini belirterek görüş alışverişinde bulundu.
Torba – Gündoğan Mevkii Sahil Güvenlik Botunun o bölgede sürekli konuşlandırılması planlanan projeden bahsetti.